Wienin Suomi-koulu uudistuu!

WUK on monella tapaa mukava paikka pitää Suomi-koulua. Tänä vuonna huonot puolet kuitekin alkoivat painaa vaakakupissa liikaa, koska suurin osa koululaisista on kuitenkin alle 5-vuotiaita. Siksi uudet muutoksen tuulet puhaltavat ensi syksystä alkaen. Suomi-koulu muuttaa lukuvuodeksi 2019-2020 uusiin lapsiystävällisiin ja siisteihin tiloihin. Nämä upeat uudet tilat sijaitsevat Wienin keskustan kupeessa Unkarilaisen koulun  (AMAPED) tiloissa, Mariahilferstrassen alkupäässä, numerossa 1C, Museumsquarteria vastapäätä. Paikkaan pääsee erittäin helposti Wienin julkisilla kulkuneuvoilla, esim. U2:lla (Museumsquartier) ja U3:lla (Volkstheater). 

Uusien tilojen myötä koulupäivä vaihtuu perjantaille ja lyhentyy 90 minuutin mittaiseksi. (Kellonajan ilmoitamme myöhemmin.) Suomi-koulun uudet tilat mahdollistavat monipuolisemman opetuksen sekä luovat rauhallisen ja turvallisen ympäristön toiminnallemme. Saamme käyttöömme luokkahuoneiden lisäksi myös jumppasalin. Uusissa tiloissa on myös reilun kokoinen eteisaula ja tilaa mm. rattaille.

Uudet tilat sijaitsevat siis Wienin suositun ostoskadun, Mariahilferstrassen, alkupäässä. Vanhmmilla onkin Suomi-koulun aikana oiva mahdollisuus käydä esim. shoppailemassa, vierailla vastapäisen Museumsquartierin museoiden näyttelyissä tai rentoutua MQ:n useissa ravintoloissa. Naturhistorisches Museum, Stadtpark sekä Heldenplatz ovat aivan lähellä.  Myös perheiden pienimmille (jotka eivät vielä käy Suomi-koulussa) löytyy lähistöltä puuhaa: MQ:ssa on lapsiystävällinen kahvila Dschungel ja lyhyen kävelymatkan päässä, Neustiftgassen ja Museumsstrassen kulmassa sijaitsee Weghuberparkin ihana leikkipuisto. Eikä tietenkää pidä unohtaa, että aivan uusien tilojen naapurissa on Oberlaan herkullinen konditoria, jossa odottelu sujuu varmasti makoisasti.

Wienin Suomi-koulun johtokunta iloitsee kovasti näistä uusista tiloista ja toivottaa kaikki yli 3-vuotiaat lapset tervetulleeksi uusiin tiloihin syyskuun 13. päivänä. Muistakaahan ilmoittautua.

Uudet tilat lukuvuodelle 2019-2020