Perinteinen luistelukerta Eislaufvereinilla

Perinteinen luistlukerta pidettiin 13.2. jälleen Eislaufvereinilla. Kaunis ilma houkutteli mukaan runsaasti suomi-koululaisia äiteineen ja iseineen. Taitoluistelija Noora Karjalainen piti reippaille koululaisille luistelukoulua. Harjoiteltiin mm. kukkoliukua ja jopa piruetteja sekä leikittiin “Kuka pelkää jäämiestä?”. Luisteltiin myös pitkänä jonona ympäriinsä, kunnes jääkone pakotti kaikki pikku paussille. Jään putsauksen jälkeen luistimet kulkivatkin yllättäen hieman liukastellen ja kaikilla tuntui olevan todella hauskaa. Nooran oppitunnin päätteeksi opeteltiin loppuniiaus, joka taisikin olla etenkin vanhemille hieman kinkkinen. Ahkerimmat luistelijat kiersivät vielä  opetuksen jälkeen isoa luistinrataa ympäri kierros toisensa jälkeen, kunnes posket punaisina ja hieman uupuneina lähtivät kotimatkalle.

Kiitos kaikille osallistujille ja varsinkin Nooralle oppitunnista!

Kuvat alla: Piritta Mononen

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider
Luistelua 13.2.2019