Hattivatit-ryhmän salaisuuspussi

Suomi-koulun Hattivatit-ryhmän opettaja Pirren salaisuuspussi on todella tykätty leikki! Nyt koululaiset voivat leikkiä sitä kotona perheenjäsenten kanssa. Tässä ohjeet:

Tähän leikkiin tarvitset pussin, vaikka paperipussin, kankaisen ostoskassin tai voit käyttää vaikka tyynyliinaa. Kukin leikkijä saa vuorollaan kerätä pussiin esim 10 esinettä (muut leikkijät eivät tietenkään saa seurata, mitä pussiin sujahtaa sisälle;)). Tämän jälkeen jokainen ottaa vuorollaan pussista esineen, nimeää sen ja kertoo, mitä esineellä tehdään. Esineet jätetään riviin lattialle ja lopuksi ne vielä nimetään luettelon muodossa (esim: kampa, peili, suurennuslasi, noppa, nitoja, kengänpohjallinen, vispilä……)

Lopuksi muut laittavat silmät kiinni ja yksi pelaajista piilottaa yhden esineen pussiin. Muut yrittävät muistaa, mikä esine puuttuu!

Haastavampi versio: 20 esinettä, joista otetaan kaksi/kolme esinettä pois.

Leikkivinkki 2 – salaisuuspussi