Pirren vuodenaika -peli

1. Tulosta/askartele itse neljä vuodenaikapohjaa. Itseaskarreltuihin pohjiin (vaikkapa A4-paperi) voitte itse miettiä logot (esim. talvi: lumiukko, kevät: pääsiäistipu, kesä: uimarengas, syksy:sateenvarjo).

Kertaa lapsen kanssa vuodenajat. Voitte myös keskustella hetken eri vuodenajoista. Mitä talvella tehdään? Mitä kesällä tehdään? Puhukaa vaatetuksesta eri vuodenaikoina. 

2. Tulosta vuodenaikakuvat. Värittäkää kuvat yhdessä (tai anna lapsen värittää, jos hän haluaa värittää kuvat itse). Leikkaa kuvat irti toisistaan. Keksikää yhdessä lisää kuvia. Voitte myös lisätä jokaisen perheenjäsenen synttäripäivän piirtämällä vaikka omakuvan korttiin (+pvm) .

3. Kun kortit ovat valmiit, niin ne laitetaan pussiin.

 Lattialla on siis neljä tyhjää vuodenaikapohjaa; kevät, kesä, syksy ja talvi.

Ja vuodenaikakortit ovat pussissa. Ne voidaan jakaa jokaiselle tasan, tai joku voi olla halutessaan posteljooni ja jakaa kortit pelaajien kesken. 

Kukin laittaa yhden kuvan kerrallaan oikeaan vuodenaikaan. Tässä kohdassa sanotaan siis vuodenaika ja esineen/tavaran/henkilön nimi. Kuvasta voisi myös kertoa jotakin muutamalla sanalla. Miten lumiukko tehdään? Missä omena kasvaa? Entäpä mustikka? Oletko joskus haravoinut?

Vuodenaikakortit löydät alhaalta. Voit tulostaa kortit tai käyttää niitä mallina, kun piirrät omat kortit! Kuuntele myös Pirre-open aurinko-loru!

syksy
kevät
kesä
Leikkivinkki 1 – vuodenajat