Suomi-koulun joulumyyjäiset

Tänä vuonna Suomi-koulu  järjesti 40. kertaa joulumyyjäiset. Klosterneuburgin Babenbergerhallessa tunnelma oli jouluinen ja kävijöitä riitti. Tarjolla oli perinteistä jouluista riisipuuroa, hernekeittoa, tietenkin lettuja sekä herkullista uunilohta. Myös poro-, silli- sekä lohivoileipiä ja tietenkin riisipiirakoita munavoilla. 

Suomen suurlähettiläs Hannu Kyröläinen ja Suomi-koulun puheenjohtaja Meri Hakaoja avasivat myyjäiset kello 12, jolloin jono leipäpöydälle kulki jo salin päädystä päätyyn! Huh huh. Kaikki jaksoivat kuitenkin odottaa vuoroaan maltillisesti, ja leivät sekä riisipiirakat myytiin nopeaan tahtiin. Suklaat, karkit sekä Suomi-tuotteet, kuten Muumipyyhkeet sekä -lelut kiinnostivat Babenbergerhallessa kävijöitä.

Lapset odottivat kovasti joulupukin vierailua ja muutaman joululaulun saattelemana pukki saapui lasten luokse, mukanaan pikku yllätykset suomi-koululaisille. Yllätyspussukoita sai kalastella myös ongintapisteestä, jossa kävi useita innokkaita onkijoita. Lopulta, myyjäispäivän päätteeksi oli arpajaisten aika. Myyjäisten järjestänyt tiimi oli hankkinut useita palkintoja arpajaisiin ja pääpalkintoina oli tänä vuonna kaksi 300€ lahjakorttia Finnairille. Nämä pääpalkinnot lahjoittivat Suomi-koululle Pöyry! Kiitos!

SUURKIITOS myös kaikille vapaaehtoisille apureille, jotka olitte mukana järjestämässä myyjäisiä! Apunne myyjäsiviikonloppuna oli korvaamaton.  

Kuvat alla: Jani Kotakoski

 

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider
Joulumyyjäiset 2.12.2018