Tänä vuonna me valmistimme nuorisoryhmässä taas myytävää Joulumyyjäisiin, kuten viime vuonnakin.  Me teimme origamitähtiä ja joulukuusen koristeita. Piirsimme kaikki kuvia meidän yhteiseen joulukorttiin, joka tuli myyntiin. Niistä tuli tosi hienoja. Me kuivasimme myös appelsiineja. Tuoksu oli herkullinen. Kotona me leivoimme monia erilaisia leivonnaisia, kuten pipareita, korvapuusteja ja tiikerikakkuja. 

Lauantaina ennen joulumyyjäisiä me valmistelimme meidän myyntipöytää, josta tuli tosi hieno. Meillä kesti kaksi tuntia, kunnes pöytä oli valmis. Valmistelun jälkeen oli ruoan aika. 

Seuraavana päivänä oli joulumyyjäiset, jotka sujuivat tosi hyvin! Jotkut meistä hoitivat Nuorisoryhmän pöytää ja toiset eri kojuja, esimerkiksi ongintaa. Kaikilla oli kuitenkin tosi hauskaa. Onginnassa kaikki pussit loppuivat ja meidän piti tehdä nopeasti uusia.  Nuorisopöydän luona kävi kova tungos koko ajan. Eniten myytiin meidän hienoja kuusenkoristeita.

Joulumyyjäisissä on aina tosi hauskaa ja siellä on hyvä tunnelma. Rakastamme sitä, että yhteistyöllä kaikki toimii.

Ma ansaitsimme paljon rahaa ja saamme käyttää sitä nuorisoryhmän kanssa valitsemaamme hauskaan tekemiseen. Aiomme käyttää sen hyvin. Tässä on pari ideaa: vuokrata elokuva, mennä Prateriin, ostaa donitseja Dunkin Donutsista, ostaa popkornia ja mennä elokuviin. Vitsailimme myös, että ostaisimme Muellerin tyhjäksi karkeista ja söisimme ne, tai hankkisimme Thaliasta kaikki kirjat. Ensi koulukerralla äänestämme siitä, mitä teemme ja kevään aikana toteutamme suunnitelman.

Myyjäisterkuin,

Nuorisoryhmäläiset

Nuorisoryhmä: Joulumyyjäiset 3.12.2017