Suomi-koulun lukuvuosi 2016-2017 on päättynyt. Vuoteen on mahtunut paljon upeita koulupäiviä, tapahtumia ja retkiä. Ollaan mm. opittu suomen kieltä ja suomalaista kulttuuria sekä suunniteltu ja harjoiteltu esityksiä kevätjuhlaa varten. 

Kevätjuhlassa juhlittiin lukuvuoden päättymistä, kesän alkamista ja tietysti myös 100-vuotiasta Suomea.

Juhla aloitettiin Laura Korhosen kauniisti esittämällä Maamme-laululla. Laura esitti myös ohjelman myöhemmässä vaiheessa ihania vanhoja suomalaisia lasten lauluja, joiden mukana oli helppo tanssia. Melkeinpä kaikki suomi-koululaiset tanssahtelivat Lauran tahtien mukana, olipa ilo seurata innostuneita lapsia.

Myös Suomen Itävallan suurlähettiläs Hannu Kyröläinen oli paikalla ja sai kunnian olla nuorisoryhmän haastateltavana, kyllä olikin kiperiä kysymyksiä!

Kevätjuhlassa esiteltiin Suomi-koulun uusi logo. Logo valittiin keväällä pidetyn logo-kilpailun kautta. Eniten ääniä saanut, Stella Lintosen suunnittelema pirteä sinivalkoinen logo, valittiin voittajaksi. 

Marian ja Christinan Pikkukarhut esittivät lavalla ihanan Karhu nukkuu -laulun ja tanssin. Eläintarha puolestaan lauloi ja esitti Pirre-open haitarin säestyksellä M.A. Nummisen kappaleen Opettaja ja lapset kaupungissa. Tämän jälkeen eläintarhalaiset kyselivät kinkkisiä kysymyksiä yleisöltä: Mikä on sininen ja tanssii pellolla? Entä miten laitetaan elefantti jääkaappiin? Entä kirahvi? Entä mitä eroa on hammaslääkärillä ja opettajalla?

Tietääköhän kukaan vastauksia?

Ilves-ryhmä oli itse toteuttanut esityksensä koreografian, Milka-open pienellä avustuksella. Ja esitys oli hieno, lavalla nähtiin kumppareita, kesän lapsia, kärrinpyöriä sekä kuultiin mustarastaan viserrystä kun “lintu lensi oksalle” 🙂 Lopulta esitys päättyi hienosti lausahdukseen “Pääskysestä ei päivääkään!”

Lapsille jaettiin todistukset, Omalehdet sekä Suomi-koulun oppilailleen lahjoittamat Tatu ja Patu -kirjat! Nyt riittää kesäksi lukemista. Suomi-koulu toivottaa kaikille oppilailleen, heidän perheilleen, opettajille sekä kaikille Suomi-koulun toimintaan osallistuneille oikein hyvää kesää! Syksyllä tavataan taas koulun penkillä ja joulumyyjäisten parissa! 

PS. Voit ilmoittaa lapsesi jo nyt Suomi-kouluun. Syyslukukausi alkaa 13.9.2017!

Kuvat alla: Jani Kotakoski

 

Kevätjuhla