Reipas ryhmä suomi-koululaisia lähti vaeltamaan ja tietenkin myös viettämään leppoisaa sunnuntaita Wienin länsipuolella sijaitsevaan Purkersdorfin luonnonpuistoon. Leikkipaikan vieressä asustelevia villisikoja ja peuroja olikin hauskaa seurata ja syöttääkin. 

Pieni mutta sinnikäs ryhmä suomalaisia lähti kiipeämään Rudolfshöhen näköalatornille, joka sijaitsee 475 m:n korkeudessa.  Reitti näköalatornille oli pitkä ja raskas, mutta Wienerwaldin suurten puiden varjossa oli miellyttävän vilpoista kivuta huipulle, josta olikin mahtavat maisemat aina Wieniin asti. 

Maisemien ihailemisen jälkeen matka suuntautui luonnonpuiston vieressä sijaitsevaan Gasthausiin. Siellä oli nuotiopaikka, jossa suomi-koululaiset pääsivät grillaamaan nakkeja ja janoisille lapsille oli myös tarjolla mehua! Gasthausin leikkipaikka olikin lasten mieleen ja äidit ja isät pääsivät myös nauttimaan schnitzeleistä ja muista ravintolan herkuista.

Kiitos kaikille kevätretkelle osallistuinesta, oli oikein mukava sunnuntai!

 

Kevätretki 2017 – Purkersdorfin luonnonpuisto