Luistelemaan juhuu!

Vihdoinkin on taas helmikuu ja Suomi-koululaiset tapaavat toisensa luistimet jalassa.

Eislaufvereinin suurelle jääkentälle mahtuvat kerralla kaikki suomikoululaiset ja heidän vanhempansa, tilaa riittää pirueteille, peleille ja sirklauksen harjoittelulle.

Taitoluistelija Noora Karjalainen tuli taas opettamaan isoille ja pienille Suomi-koulun oppilaille luistelun perusjuttuja, kuten esim. jarrutusta! Isommat leikkivät Nooran kanssa mm. “Kuka pelkää jäämiestä” -peliä ja hauskaa oli, on muuten nopeita nämä Ilves-ryhmäläiset 🙂 Monet heistä ja nuorisolaisista viimottivat myös hurjaa vauhtia jäätä putsaamaan tullee jääauton takana, jossa olikin sitten aika liukaaastaaa…

Pikku oppilaat nappasivat mukaansa pingviinit, joiden kanssa oli helppo pysyä pystyssä, ja eteenpäin pääsikin sitten todella nopeasti.

Kaikki oppilaat (ja opettajat) jaksoivat väsymättä kaksituntisen luistelu-koulu-päivän ja olikin jo aivan pimeää, kun kotiin lähdön aika tuli!

Luistelukuvia

Luistelu helmikuussa 2017