Suomi-koulun järjestää kerran vuodessa kevät-retken jonnekin Wienin tai Wienin ympäristössä olevaan paikkaan. Olemme vuosien varrella vierailleet mm. Hinterbrühlissä sijaitsevalla maanalaisella järvellä, Wienin 22. kaupunginosassa sijaitsevalla pieneläinfarmilla, jossa ihmeteltiin kanoja, villisikoja, poneja ja kaneja, ratsastettiin sekä paistettiin makkaraa intiaaniteltassa.

Tällä kertaa retkemme suuntasi kohti Sparbachin Naturparkia, koska se vain on niin ihana. Siellä oltiin muuten edellisellä kerrallakin!

Vaellusreitin varrella oli kauniita maisemia, ohi juoksevia villisikoja sekä vanhan linnan raunio. Vaelluksen jälkeen suunnsitettin Suomi-koululle varatulle grillipaikalle, jonka läheisyydessä on aivan mahtava leikkipuisto, jonne niin pienetkin kuin isommatkin lapset ryntäsivät.

Suomi-koulu sponsoroi nakit ja vaahtokarkit grillattavaksi, ja koululaiset perheet toivat tietenkin kukin omat grillattavat ja juotavat mukanaan.

Kuvia Sparbachista
Kevätretki 2016 – Sparbach